26 лют. 2018 р.

СБУ Можуть заарештувати за тримання Bitcoin ???

При введенні слова "купити" в автопідказки Google часто спливає не тільки "авто", "квартира" і якісь "уггі", але і "біткоіни". У травні це слово навіть вийшло в топ-5 пошукових запитів системи. Але якщо колишній інтерес населення був викликаний пам'ятними вірусними атаками, то сьогоднішнє цікавість українців спровоковано іншими причинами. # Букви розповідають, чим викликаний ажіотаж навколо криптовалюта, і кому заважають її добувачі.



ЧОМУ УСІ В УКРАЇНІ ОБГОВОРЮЮТЬ криптовалюту?

Приводом для чергового обговорення Bitcoin стала знахідка Служби безпеки України. У непрацюючому басейні, розташованому на території інституту електрозварювання ім. Патона, співробітники СБУ виявили 200 комп'ютерів, що використовуються для т.зв. Майнінг. З судової ухвали, опублікованого 8 серпня, слід, що один з організаторів підпільної "ферми" з видобутку криптовалюта Bitcoin отримав доступ до лікувально-оздоровчого комплексу за сприяння працівників інституту.


"Частина згенерованої валюти з використанням гаманців електронних платіжних систем конвертується і перекладається на банківські рахунки підприємств з ознаками фіктивності", - повідомляється в постанові, і не зовсім ясно, чи йде мова про загальну практику виведення Bitcoin, або ж київські ентузіасти встигли перевести в готівку щось зі своєї здобичі. Згідно з документом, одна з осіб, "переслідуючи особисту корисливу зацікавленість з метою виготовлення та емісії грошових сурогатів криптовалюта Bitcoin [...] вирішило зробити підробку банківських документів". Звідси теж не очевидно, чи відбулася в кінцевому рахунку така підробка.




                          Джерело: Єдиний державний реєстр судових рішень

Мабуть, це буде встановлено після проведення конфіскацій: суд надав старшому слідчому Святошинського УП ГУ НП в місті Києві право на вилучення серверів, комп'ютерної техніки, мобільних телефонів, сім-карт, планшетів, ноутбуків, флешок, чорнових записів, банківських карток і документів , а також паперів, пов'язаних з приміщеннями, квитанцій про оплату електроенергії та договорів про підключення до інтернету.

Саме відсутність договорів про оренду, несанкціоноване підключення до енергомережі і плата за тарифами фізичного (а не юридичної) особи можуть обернутися для "фермерів" реальними проблемами, вважає частина експертів. Але про терміни, які загрожують Майнер, розповімо трохи нижче - для початку давайте розберемося в самій термінології.

                                          ЩО ТАКЕ криптовалюта І ЯК ЇХ "Майнять"?

Значна частина сучасних паперових грошей (той же долар) є так званими фіатнимі, або фідуціарні, валютами. Ця назва походить від латинського fiducia - "довіра", оскільки номінальна вартість таких грошей встановлюється і гарантується державою, при тому що прив'язки до реального матеріального забезпечення (наприклад, золоту) у них немає. Першою фіатной валютою вважається юань, поява якого датується VIII ст. н.е. Такі гроші були принципово новим платіжним засобом в порівнянні з "багатими" валютами. Поява в наш час спеціалізованих засобів онлайн-платежів на кшталт WebMoney по суті, ні стало чимось революційним для світу грошей. А ось прихід криптовалюта, що володіють у порівнянні з ними принципово новими свойcтвамі, дійсно схожий на революцію.

Криптовалюта - це віртуальні гроші, при створенні і розподілі яких використовуються кpіптографіческіе функції і протоколи. Таким чином досягається захист від їх повторного використання. У криптології відома "Завдання візантійських генералів" про віддалених абонентів, які отримали накази з одного центру; деякі абоненти і навіть сам центр можуть на ділі бути зрадниками. В системі Bitcoin була вперше використана технологія блокчейн, яка дозволяє вирішити загальний випадок цього завдання, встановивши довіру між сторонами по каналу зв'язку, якому можна довіряти. Одним з ключових моментів рішення служить криптографічний метод proof-of-work - ті самі довгі обчислення, перевірка факту проведення яких, тим не менше, має проводитися миттєво.

На ділі це працює так. Все зосереджено навколо своєрідного "гросбуха" - списку, що містить всі раніше зроблені біткоіновие переклади. Користувач, який бажає перевести кошти з одного гаманця на інший, повідомляє про свій намір всім оточуючим і запевняє це криптографічного електронним підписом. У свою чергу, Майнер - люди, готові використовувати потужності своїх комп'ютерів для ведення цього списку - перевіряють, чи достатньо на його гаманці засобів для перекладу, і додають операцію в список.

Крім Bitcoin, існує маса інших криптовалюта: вихідні коди для їх створення лежать на сайті GitHub. За своїми алгоритмами ці альткоіни (назва для другорядних криптовалюта) схожі, наче близнюки, але деякі за рахунок впізнаваності "бренду" все ж виявляються на слуху у тих, хто далекий від теми. Наприклад, Dogecoin, названа на честь мема з собакою породи Сіба-іну. Але основний масив інфоприводів пов'язаний все ж з біткоіни, і на те є причини. 5 серпня вартість Bitcoin пішла вгору і побила історичний максимум, досягнувши $ 3359.

Простими словами суть біткоіни деякі пояснюють так. Вся інформація, наявна в мережі, умовно нічого не варто за рахунок того, що вона вже знаходиться в загальному доступі. Зате якась нова інформація, нікому ще не відома, має певну ціну - тим більшу, чим більше людей дізнаються про її існування і захочуть нею володіти. Тут працює принцип аукціону. Біткоіни і є та унікальна інформація, яка існує в обмеженій кількості (біткоіни не може бути більше 21 млн) і володіє тією вартістю, в яку її оцінюють оточуючі.

Як було сказано вище, суть Майнінг полягає в тому, що комп'ютери в різних точках планети проводять обчислення. Спочатку для цього процесу вистачало простого домашнього ПК, потім для розрахунків знадобилися просунуті ігрові відеокарти, а ще пізніше - спеціалізовані "майнерскіе" пристрою.

Інфографіка: bitcoinjournal.ru

Бізнес Майнера полягає у витраті електрики для видобутку біткоіни. Без урахування вартості самого устаткування плата виходить відносно невелика (нагадаємо, вартість 1 біткоіни перевалила за $ 3300!), Але поодинці цим займатися невигідно - звідси і з'являються майнінговие ферми (або, якщо вже на те пішло, "шахти") з декількох десятків або сотень комп'ютерів. Однак багатьох в Україні хвилює не механізм цього бізнесу, а його легальність.

ЦЕ НЕЗАКОННО?

Ще в 2014 році в зв'язку з численними зверненнями громадян НБУ випустив роз'яснення щодо правомірності використання Bitcoin в Україні. У ньому повідомляється, що випуск на території країни будь-яких грошових одиниць, окрім національної, і використання грошових сурогатів як метод оплати - забороняються (ч. 2 ст. 32 ЗУ "Про Національний банк України"). Біткоіни розглядається Нацбанком як раз в якості такого грошового сурогату.

Центробанк також стверджує, що анонімність і децентралізованого операцій з біткоіни роблять цю валюту придатною для протиправних дій (відмивання коштів, фінансування тероризму і т.д.) "Національний банк як регулятор не відповідає за можливі ризики і втрати, пов'язані з використанням віртуальної валюти / криптовалюта Bitcoin ", - повідомляється в заяві. НБУ рекомендує громадянам використовувати послуги тільки тих платіжних систем, які внесені до Реєстру платіжних систем та операторів платіжної інфраструктури.

За місяць до резонансної новини про "фермі в басейні" Шевченківський суд частково задовольнив клопотання старшого слідчого СБУ про арешт майна якогось уродженця Сум. Згідно з документом, громадянин за допомогою Bitcoin легалізував грошові кошти, отримані шахрайським шляхом. Однак біткоіни були лише однією з ланок протизаконної схеми: затриманий разом зі співучасниками створював дублікати платіжних карт, виданих на території США, купував з їх допомогою подарункові сертифікати, які, в свою чергу, обмінював на біткоіни, а вже їх - на готівку. Очевидно, що незаконність цього сценарію полягає в шахрайстві і відмиванні доходів, а не в одному лише факт задіяння біткоіни. Технічно, саме обчислення біткоіни не є правопорушенням.

Однак легковажним Майнер може загрожувати як мінімум адміністративне покарання. Як ми вже з'ясували, в провину здобувачам Bitcoin можна поставити незаконне підключення до енергомережі; крім цього, можуть бути застосовані статті про контрабанду (незаконне ввезення майнінгового обладнання), фіктивне підприємництво або ухиленні від сплати податків.

     ЧИ  МОЖНА ОДНОЗНАЧНО легалізувати біткоіни В УКРАЇНІ (І ЧИ ПОТРІБНО)?

На наступний день після появи новини про київську "фермі" прес-служба Нацбанку опублікувала ще одну заяву, в якому НБУ обіцяє визначити правовий статус Bitcoin в Україні. У центробанку уточнюють, що в світі існують різні підходи до регулювання угод з біткоіни. Десь вони визнаються розрахункової грошовою одиницею, десь - товаром або інвестиційним активом, а вища судова інстанція ЄС - Європейський суд, - зобов'язала податкові органи всіх держав ЄС визнати біткоіни не товар або послугою ( "good" або "service"), а платіжним засобом ( "tender").


                                             Інфографіка: Нацбанк України

В Україні ж криптовалюта не класифікується, і НБУ поки не готовий офіційно підтримати жоден з вищенаведених варіантів.

Той факт, що така невизначеність може обернутися відповідальністю аж до кримінальної, у багатьох викликає обурення. Адже, як свідчать численні профільні сайти, біткоіни для користувача - суцільне благо. Ключовими плюсами такої валюти вважаються саме ті її характеристики, які так насторожують Нацбанк - децентралізованого та анонімність.


Але чи може подібна валюта бути необхідна самій державі? Є думка, що національна криптовалюта здатна бути цілком функціональної: тільки список операцій в цьому випадку буде перебувати в руках центробанку, а необхідність в Майнер відпаде. Адепти "госкріпти" стверджують, що ця модель дозволить позбутися від фальшивомонетників і посередництва "карткових" компаній, а в потенціалі - зробити економіку більш стабільною.

Хоча аналог державної криптовалюта вже існує (RScoin, створена Банком Англії), модель - вона і є модель. Обережний підхід українських банкірів до незвіданою територією цілком обгрунтований. Виявлення правоохоронцями реальних шахраїв, що використовують біткоіни як засіб для "обналу" - гідно похвали. Але важливо, щоб переслідування підпільних ферм не заважало боротьбі з більш реальними - і більш небезпечними - загрозами національній безпеці.

Ми вам радимо не купляти цю валюту до того як вона стане офіційною в Україні.

0 коммент.:

Дописати коментар